Zestaw do preparacji trofeum kozła / rogacza

Kod produktu: PO94
Gwarancja: 2 lata
Dostępność: Dostępny na zamówienie
289 zł z VAT

Gorąco polecamy zestaw do preparacji trofeów sarny, który można wykorzystać również na inne trofea. Zestaw ten składa się z pięciu narzędzi do łatwej pracy z trofeami. Narzędzia te są wykonane ze stali nierdzewnej.

Upolowaliśmy rogacza i chcielibyśmy mieć na wieki pamiątkę, przypominającą nam o udanym polowaniu. Możemy przygotować trofeum z wygotowanej sarniej głowy wraz z parostkami. Istnieje wiele sposobów preparacji, które opierają się na indywidualnych umiejętnościach. U nas zapoznacie się z tym najpraktyczniejszym sposobem, który zagwarantuje wam najlepszy rezultat i to bez żadnych alchemicznych sztuczek. Na początku musimy oddzielić głowę od korpusu, ściągniemy skórę, wydłubiemy gałki oczne, usuniemy tkankę mięśniową oraz tłuszczową i wyciągniemy mózg. Oczyszczoną czaszkę należy dokładnie umyć, aby zmyć jak najwięcej organicznych nieczystości, a następnie należy czaszkę umieścić w garnku z wodą, tak aby była zanurzona w całości, aż po parostki. Zastawiamy tak czaszkę na ok. 48 godz., wymieniając wodę chociaż 1 raz, aż czaszka dobrze się odekrwi. Po tym zabiegu należy czaszkę znowu umieścić w czystej wodzie oraz zacząć proces gotowania. Podczas lekkiego gotowania należy wybierać tłuszcz z wody, ewentualnie dolewać czystą wodę. Gotujemy w ten sposób około 40 min, jeśli jest to młody osobnik lub dłużej, jeśli czaszka pochodzi od starszego zwierzęcia. Dobrze wygotowaną czaszkę poznamy po pękniętej kości na czole i oczodołach. Uwaga: czaszki nie należy rozgotować, aby zęby nie wypadły oraz żeby się nie zdeformowała. Podczas gotowania możemy dodać wybielający proszek do prania, który ją odtłuści oraz wybieli. Następnie należy ją schłodzić w zimnej wodzie, dwukrotnie ją wymieniając. Proces ochłodzenia ochroni czaszkę przed ponownym wchłonięciem tłuszczu, natomiast pozostałości tłuszczu wytrącą się w zimnej wodzie w postaci grudek. Jeśli czaszki byśmy nie ochłodzili, wchłonęłaby pozostawiający ślady tłuszcz. Ochłodzoną czaszkę należy oczyścić z pozostałości chrząstek, tkanek, a szczególnie części nosa u młodych osobników. Źle oczyszczona czaszka z pozostałościami chrząstek przyciąga mole. Końcową częścią tego procesu jest finalna kąpiel w ciepłej wodze (ok. 70 st.), do której dodamy kilka kropel środka do mycia naczyń. Zostawiamy tak czaszkę na ok. 40 min, przy czym utrzymujemy stałą temperaturę wody. Następnie czaszkę umyjemy szczotką i zostawimy do wyschnięcia, aż do następnego dnia. Na drugi dzień, należy czaszkę zanurzyć w roztworze nadtlenku wodoru. Następnym krokiem jest już przymocowanie trofea na podkładkę oraz wyeksponowanie w tym miejscu, które będzie dla niej najlepsze.

Chwytak

Po odśrubowaniu listwy chwytaka należy umieścić go między parostkami, a następnie ześrubować tak, jak jest to pokazane na zdjęciu. Listwy te należy dokręcić tak, aby chwytak dobrze utrzymał poroże podczas gotowania. Na korpusie chwytaka możemy zmienić kąt ramienia, dostosowując go do pozycji najlepszej do wkładania do garnka. Po tych ustawieniach przyśrubujemy uchwyt do garnka tak, aby czaszka się nie przemieszczała podczas gotowania. Przy ustawieniu czaszki w garnku należy zastawić odstęp od dna, żeby trofeum się nie przypaliło.

Kapeluszowy skrobak

Po odcięciu głowy musimy wybrać tkankę mózgową - i tu z pomocą przychodzi kapeluszowy skrobak, którym rozmiażdżymy mózg do konsystencji kaszy. Dzięki temu lepiej wybierzemy, całą tkankę tak, aby w środku nic nie zostało. Drobne pozostałości wypłuczemy wodą.

Łopatka na gałki oczne

Łopatkę wsuniemy za gałkę oczną, po czym ruchem okrężnym wybierzemy oczy z czaszki. Następnie należy wyskrobać pozostałości tkanek oraz tłuszczu, które zostały po wyciągnięciu gałek ocznych.

Kotwiczka

Kotwiczkę wykorzystamy do usunięcia błony mózgowej, która zostaje po wyjęciu mózgu, błonę należy namotać na kotwiczkę, a następnie wyciągnąć. Możemy ją również wykorzystać do usuwania innych, miękkich pozostałości.

Nóż ze skrobakiem

Nóż ten wykorzystujemy do wyskrobania pozostałości mięsa, błon, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Za pomocą tego przyrządu usuniemy również zbytki sierści z trofeum. Możemy go ostrzyć standardowym przyrządem do ostrzenia noży.

Haczyk

Haczyk służy do doczyszczania, usuwania tych najmniejszych pozostałości tkanek na trofeum, z wszystkich otworów w czaszce, chrząstek, błon itp. Jest to urządzenie pomocne przy każdym z powyższych narzędzi.

Recenzje produktu Zestaw do preparacji trofeum kozła / rogacza

Kamil
Ułatwi to pracę i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Hore